Blog
13
03
2019

Krótko – czym jest baza motoryczna w tenisie?

Czym jest baza motoryczna w tenisie?

Baza motoryczna, czyli przygotowanie fizyczne to kierunkowe przygotowanie wydolnościowe, siłowe, szybkościowe i koordynacyjne, które zapewnia wysoką efektywność techniczną zawodnika. Kierunkowe przygotowanie oznacza, że musi być ono podporządkowane charakterystyce tenisa oraz przede wszystkim cechom zawodnika, które decydują o kształcie (kierunku) rozwoju motorycznego np.: dla zawodników preferujących szybką, eksplozywną grę (co wynika np.: profilu włókien mięśniowych) przygotowanie motoryczne będzie inne niż dla tych, którzy preferują długie wymiany. Zatem przygotowanie motoryczne to kompleksowy system treningów dopasowanych do zawodnika i realizowanych poza kortem (siłownia, bieganie, pływanie itd.). Natomiast na korcie ewentualne akcenty motoryczne są tylko mechanizmem transformacji (przełożenia) wypracowanych cech motorycznych (poza kortem). Należy również dodać, że przygotowanie motoryczne jest istotne zarówno dla zawodowców jak i amatorów.

  • Przykład 1 – dwóch zawodników jeden lepszy technicznie, a drugi lepiej przygotowany motorycznie. W konfrontacji prawdopodobieństwo wygranej jest mniej więcej 40/60, co wiąże się z faktem, że proces zmęczenia dość silnie wpływa na utratę czucia kortu, gry i dlatego zawodnik lepszy technicznie ma w konsekwencji mniejsze szanse.
  • Przykład 2 – Roger Federer – zawodnik o predyspozycjach szybkościowych (profil włókien, wydolność anaerobowa), którego przygotowanie motoryczne zostało silnie ukierunkowane na jego cechy wiodące, czego konsekwencją jest zdolność do generowanie dużej mocy (siły eksplozywnej) przez długi czas. Zatem przygotowanie motoryczne zapewnia wysoką skuteczność, szybkość, zwinność przez kilka setów (na podobnym poziomie), co przekłada się na osiągane wyniki.

dr Jacek Świat o planowaniu procesu treningowego

Uważam, że w sporcie największą rolę odgrywa kompleksowe i prawidłowe planowanie procesu treningowego. Z własnego doświadczenia opartego na wieloletniej pracy z zawodnikami różnych dyscyplin mogę śmiało powiedzieć, że sukces jest praktycznie liniowo zależny od stopnia zaplanowania działania. Niestety często zawodnicy skupiają się tylko na treningu technicznym, często też traktując go w sposób ilościowy, a trening motoryczny sprowadzony jest do wykonywania dodatkowych treningów, które nie dość, że nie współgrają z treningiem technicznym, to jeszcze często są do niego przeciwstawne, co wynika braku kompleksowego spojrzenia i zarazem braku prawidłowego planowania w sezonie. Z tego względu w swojej pracy z zawodnikami np.: w tenisie Paulą Kanią, Błażejem Koniuszem i innymi dążę do jak największej kompleksowości w planowaniu treningu, testów, badań, odnowy biologicznej, diety i suplementacji oraz wprowadzam unikatowy system rejestracji obciążeń umożliwiający kontrolę planowanych bodźców treningowych uwzględniających różne aktywności np: trening tenisia, biegowy, siłowy itd, co przekłada się na sukcesy prowadzonych zawodników.

Dlaczego warto trenować z naszym programem treningowym?

Dlatego, że jako specjaliści od przygotowania motorycznego kompleksowo projektujemy indywidualny program przygotowania motorycznego, który uwzględnia cechy zawodnika, możliwości realizacji i zarazem jest to program w pełni zazębiający się z realizowanym treningiem technicznym i kalendarzem startów. Ponadto w ramach programu możemy ustalić harmonogram różnych pomiarów mających na celu ocenę profilu zawodnika.

author: Jacek Świat

Comment
0

Leave a reply