Planowanie długoterminowe treningu – cykle treningowe
Planowanie długoterminowe
Planowanie procesu treningowego jest jednym z nadrzędnych elementów skutecznego działania. Można powiedzieć, że skuteczny proces treningowy, to proces, który jest dobrze zaplanowany i realizowany. Dlatego jeśli zamierzamy coś robić i zależy nam na osiągnięciu celu warto posiadać dobry plan działania, czyli dobry program treningowy.Program treningowy można porównać do projektu budowy domu, w którym najpierw stawia się odpowiednie do całej konstrukcji fundamenty, a następnie różnymi etapami stawia cię cały dom. Analogicznie program treningowy jest właśnie takim planem etapowego działania, gdzie początkowo rozbudowuje się bazę, czyli parametry podstawowe, a następnie rozbudowuje parametry kierunkowe, aby w ostateczności zrealizować założony cel. Dlatego właśnie im plan działania jest dłuższy i bardziej kompleksowy, tym cel łatwiejszy do zrealizowania.Różnica jest jednak w tym, że w sporcie planowanie działania, czyli budowa programu treningowego jest od końca do początku, czyli najpierw określa się szczyty treningowe, czyli momenty, w których nasz cel powinien być osiągnięty (np.: określone starty zawodnika, określone zmiany w organizmie), a następnie idąc do początku ustala się podziała na cykle, w których musi nastąpić realizacja parametrów motorycznych, które w konsekwencji dadzą realizację założonego celu.
Dlatego właśnie w sporcie najwyższej wartości program treningowy, to program, który jest kompleksowo zaplanowany na dłuższy okres czasu, zazwyczaj sezon/rok.
Planowanie długoterminowe? Czy jest potrzebne?
Dlatego stworzenie tak unikatowego i uniwersalnego narzędzia jakim jest rejestr obciążeń (i cała umożliwia nam gwarantowanie zazębiania się cykli, jak i całych programów.
Przykład zastosowania systemu obciążeń

Rys 1 – przykładowy rozkład obciążeń treningu biegowego Program Biegowy B002*

Rys 2 – przykładowy rozkład obciążeń treningu biegowego Program Biegowy B003*
Jak widać w programie B003 obciążenia cyklu 1 wzrastają o 30-40% w stosunku do programu B001, ale jednocześnie są niższe o około 10-15% od obciążeń w szczytowych cyklach programu B001. Następnie obciążenia wzrastają do poziomu około 1600jed/tydz* w cyklu 3, co jest o około 40-45% więcej niż szczytowe obciążenia w cyklach 2b i 3 programu B002. Dzięki temu w sposób płynny osoba trenująca na poziomie początkowych dochodzi do obciążeń już poziomu amatorskiego. Powyższy opis to tylko przykład możliwości narzędzia jakim jest System Rejestracji Obciążeń. Narzędzie to wykorzystywane jest do opisu wszystkich aktywności wydolnościowych dzięki czemu mamy pełną możliwość łączenia różnych aktywności w zazębiająca się całość. Analogiczny, lecz bardziej rozbudowany jest system rejestru obciążeń dla treningów typu siłowego. Poniżej przykładowy system opisu treningu siłowego. System ma więcej składowych, gdyż trening siłowy ma więcej zmiennych wpływających na sumaryczne obciążenia.

Rys 3a – przykładowy rozkład obciążeń dla różnych cech treningu siłowego użytego w programach ORMAsystem**

Rys 3b – przykładowy rozkład sumarycznych obciążeń dla treningu siłowego użytego w programach ORMAsystem**