Blog
13
03
2019

Programowanie w odchudzaniu

Odchudzanie dotyczy osób, które poprzez ukierunkowany trening zamierzają zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, poprawić wygląd swojej sylwetki oraz poprawić sprawność fizyczną. Proces odchudzania w sensie redukcji tkanki tłuszczowej jest bardzo złożonym procesem, który składa się z dwóch podstawowych etapów:

  • lipolizy tłuszczu – wydostania tłuszczu zgromadzonego w adiopocytach, w procesie tym powstaje glicerol i kwasy tłuszczowe,
  • etap spalania kwasów tłuszczowych – czyli wykorzystanie ich jako substraty energetyczne.

Złożoność tego procesu związana jest z wzajemną interakcją powyższych procesów (np: reestryfikacja tłuszczu – czyli powrót kwasów tłuszczowych do adiopocytów po wstępnej lipolizie) oraz interakcją z szeregiem innych procesów fizjologicznych takich takich jak regulacja sytości i głodu, trwawienie – wchłanianie, stres, wysiłek, hormony itd. Z tego względu odchudzanie musi być kompleksowo zaplanowane i nie wystarczy przyjąć pigułkę, czy wykonać trening tlenowy aby uzyskać efekt, bo gdyby tak było to obecnie nie problem otyłości by nie istniał.

Cele treningów w odchudzaniu. Kompleksowe podejście do odchudzania.

Nasze programowanie w procesie redukcji tkanki tłuszczowej – odchudzania

  • Programowanie w odchudzaniu ukierunkowane jest na doborze odpowiednich metod treningowych mających na celu intensyfikacje procesów spalania tłuszczu. Na podstawie bazy informacyjnej osoby trenującej wybierane są adekwatne dla niego metody oraz ćwiczenia odchudzające, które dodatkowo są modyfikowane w taki sposób, aby wzmagały te procesy energetyczne, dla których substratem energetycznym jest tłuszcz oraz zapewniały podwyższanie metabolizmu w celu dodatkowego zwiększenia wydatkowania kalorii.
  • Indywidualnie dla klienta zaprojektowana objętość oraz intensywność treningu zapewnia zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, a równolegle realizowane cele kształtujące dodatkowo wpływają na poprawę wyglądu sylwetki oraz wzrost sprawności fizycznej.
  • Ponadto indywidualnie ustalana jest dieta i suplementacja uzupełniająca, która ma wspomóc cały proces redukcji takanki tłuszczowej. Dieta i suplementacja jest w pełni zintegrowana z treningiem.

author: Jacek Świat

Comment
0

Leave a reply